Members

EXECUTIVE COMMITTEE
President: Jeremiah Hackett
Vice-Presidents: Nikolaus Egel and Yael Kedar
Secretary: Nicola Polloni
Treasurer: Cecilia Panti
Network Manager: Meagan Allen

FOUNDING MEMBERS
Meagan Allen, Indiana University Bloomington
Charles Burnett, The Warburg Institute London
Carla Casagrande, Università di Pavia
Chiara Crisciani, Università di Pavia
Óscar De la Cruz Palma, Universidad Autónoma de Barcelona
Silvia Donati, Universität Bonn
Nikolaus Egel, Westfälische Wilhelms Universität Münster
Jeremiah Hackett, University of South Carolina
Timothy J. Johnson, Flagler College
Yael Kedar, Tel Hai College
Roberto Lambertini, Università di Macerata
Neil Lewis, Georgetown University
Thomas Maloney, University of Louisville
John Marenbon, University of Cambridge
Günther Mensching, Leibniz Universität Hannover
William Newman, Indiana University Bloomington
Cecilia Panti, Università di Roma “Tor Vergata”
Agostino Paravicini Bagliani, SISMEL
Michela Pereira, Università di Siena
Dominik Perler, Humboldt-Universität zu Berlin
Nicola Polloni, KU Leuven
Amanda Power, University of Oxford
Cecilia Trifogli, University of Oxford
Silvana Vecchio, Università di Ferrara
Rega Wood, Stanford University

MEMBERS
Suf Amichay, Hebrew University – University of Cambridge
Pia Antolic-Piper, James Madison University
Samuel Baudinette, University of Chicago
Marienza Benedetto, Università di Bari
Dragos Calma, University College Dublin
Luigi Campi, Università di Milano
Raphaela Candido, Faculdade Católica de Fortaleza
Stephen Chung, Catholic University of Korea
Mattia Cipriani, Freie Universität Berlin
Caleb Colley, Freed-Hardeman University
Clelia Crialesi, University of Toronto
Richard Cross, University of Notre Dame
Jack Cunningham, Bishop Grosseteste University
Claudia D’Amico, Universidad de Buenos Aires
Patrick Dennis, University of Texas at Dallas
Dominic Dold, MPIWG Berlin
Shannon Donohue, Warren Wilson College
Michael Dunne, Maynooth University
Nader El-Bizri, American University of Beirut
Alexander Fidora, ICREA – Universidad Autònoma de Barcelona
Francesca Galli, Università della Svizzera Italiana
Giles Gasper, Durham University
Odile Gilon-Fischer, Université Libre de Bruxelles
Sarah Griffin, Winchester College
José Higuera Rubio, Universidade do Porto
Giora Hon, University of Haifa
Ryuta Ishida, Keio University, Tokyo
Shixiang Jin, University of Science and Technology Beijing (USTB)
Peter Jones, King’s College, Cambridge
Katja Krause, MPIWG Berlin
Andreas Lammer, Universität Trier
Celina Lértora Mendoza, CONICET
Lukáš Lička, Akademie věd České republiky
Mario Lupoli, Pontificia Università Antonianum
Maria Evelina Malgieri, University College Dublin
Mattia Mantovani, KU Leuven
Silvia Manzo, Universidad Nacional de La Plata
José Meirinhos, Universidade do Porto
Gerd Micheluzzi, Kunsthistorisches Institut Florenz
Ana Maria Mora Marquez, Gothenburg University
Sébastien Moureau, Université Catholique de Louvain
Lawrence Principe, Johns Hopkins University
Rosie Reed Gold, London
Fiorella Retucci, Universität zu Köln
Thanasis Rinotas, KU Leuven
Anna Rodolfi, Università di Firenze
Irène Rosier Catach, CNRS/EPHE Paris
Riccardo Saccenti, Università di Bergamo
Lydia Schumacher, King’s College London
Fabio Seller, Università di Napoli “Federico II”
Valeria Sorge, Università di Napoli “Federico II”
María Jesús Soto-Bruna, Universidad de Navarra
Andreas Speer, Universität zu Köln
Elli Truitt, Bryn Mawr College
Sara Uckelman, Durham University
Yoshinori Ueeda, Keio University Tokyo
Tianyue Wu, Peking University
Roberto Zambiasi, Università di Torino
Irene Zavattero, Università di Trento